סוגי מסורים :

תחום המסורים הוא נרחב ומגוון והחברות היצרניות המובילות בעולם: מקיטה, בוש, מילווקי ועוד.. לא מפסיקות לחדש את הטכנולגיה ומחדירות מידי שנה סוגים רבים של מסורים לייעודים שונים בתעשייה ובכלל לבעלי מקצוע שונים: קבלני בניה, קבלני אינסטלציה, נגרים, בוני פרגולות,חובבי נגרות ועוד. אנו נסקור בפניכם את סוגי המסורים הפופלרים והמוכרים יותר לכם, ונעמוד בדגש על כללי הבטיחות וההפעלה של מסורים, מפאת השימוש המסוכן בהפעלתם כשלא פועלים בהתאם להוראות הבטיחות.

 א. מסור אנכי (Jigsaw).

מסור זהנקרא בשפה הפופולרים בקרב אנשי מקצוע וברבים גם "ג'קסון". כלי עבודה זה - מסור הג'קסון - הינו מסור קטן יחסית, נייד נוח למשתמש ובעל עוצמות מדהימות ותפוקת עבודה גבוה. הייעוד המרכזי והיתרונות הרבים של מסור ג'קסון הינם לעבודות עץ עדינות יחסית כמו למשל: חיתוך פרופילי עץ, חיתוך דיקטים, חיתוך עץ סנדביץ' בעובי קטן, ביצוע עבודות עץ בפינות שהגישה אליהן קשה עם מסור מסוג אחר, חיתוך וניסור בזויות וצורות שונות על פי הנדרש ובכללם עבודות יצירה בעץ בו יש לנסר זויות, עיגולים,קשתות ובכלל כל צורה. חשוב מאד לבצע מספר בדיקות הכרחיות לפני רכישת מסור ג'קסון: אופן החלפת המסורית, מומלץ בשליפה מהירה ללא מעורבת של מפתחות עזר לפתיחה לצורך החלפת מסורית ולנעילה, לבדוק את ההספק/ עוצמת המסור כך שיתאים לצרכים שלנו. הצרכים של בעל מקצוע מקצועי שונים מצרכיו של אדם ממוצע, אף מצרכיו של חובב נגרות. לכן מומלץ לבוא ולהיוועץ, בפרט למי שזקוק לייעוץ, הכוונה ועזרה לפני רכישה. אנו השתדלנו לפרט את רוב המפרט הטכני של כל סוג מסור באתרנו, כך שאם אין באפשרותכם להגיע תוכלו לבחור מסור בעצמכם. טיפ -זכרו תמיד שאפשר לצלצל ולקבל עזרה וייעוץ טלפוני - נשמח לעזור.

ב. מסור חרב

מסור חרב כשמו כן הוא - בשל צורתו הדומה לחרב. מסור החרב מיועד למשימות בהן הגישת עבודה אינה מאפשרת לבצע את החיתוך, לכן אנו נראה מסור חרב בקרב בעלי מקצוע:אינסטלטורים שמשתמשים בו לחיתוכים של סוגי הצנרת השונה, בקר קבלנים בתחום הבניה.

 ג. מסור עגול

המסור העגול מכונה בשם זה בשל צורתו והשימוש בלהב החיתוך העגול המורכב בתוך גוף המסור העגול. מסורים עגולים מיועדים לחיתוך חומרים שונים לאורך החומר המנוסר בקו ישר. האחיזה בגוף מסור זה הינה נוחה ומשטח המסור  " מחליק ", למשל על גבי פלטת העץ ולהב במסור העגול מבצע את עבודתו המיועדת לניסור בקו ישר לאורכה או לרוחבה של הפלטה. ברוב המסורים העגולים ניתן לכוון את עומק החיתוך ושיפוע הניסור. בהתאם לסוג החומר המיועד לניסור אנו מתאימים לו את סוג הלהב לחיתוך.

ד. מסור גרונג

מסור גרונג הוא מסור זווית המאפשר לנסר ולחתוך לרוחב באופן מדויק ומהיר.למסור זה ידית המאפשרת את הורדת להב המסור כלפי מטה צמוד לסרגל הזווית של משטח החיתוך. היתרון האדיר במסור זה הוא שהלהב המסתובב על מסילות ההחלקה אינו נוסע קדימה ולכן אין סכנה למפעיל המסור. החיסרון במסור הגרונג הוא חיתוך של חומרים צרים יחסית. מסור זה משמש בעיקר בעלי מקצוע אשר עובדים עם עץ, כגון נגרים.

 ה. מסור פנדל

מסור פנדל הוא למעשה סוג של מסור גרונג על מסילות המאפשר לנו חיתוך סיבובי על הציר ובזאת הוא מגדיל את טווח הניסור של חלקים גדולים. מסור פנדל מצויד בידית הורדת הלהב בדיוק רב כמו מסור הגרונג, אך לרוב גדול וכבד יותר. מסור פנדל הינו יקר מאד ולרוב  יותר מאשר מסור גרונג וזאת בשל יתרונותיו הרבים והיכולות ביצוע הגבוהות שלו.

ההמלצה חשובה לשימוש במסורים

כל מסור מגיע עם חוברת הוראות עבודה והוראות בטיחות, חשוב מאד לקרוא אותם היטב ולהבינם ובעיקר לפעול על פי הם. בהוראות בטיחות לא משחקים הם נכתבו  "בדמים", לכן הימנעו מהפעלת מסור ללא קריאת הוראות הבטיחות וההפעלה ובעיקר לפעול על פיהם. יש מצבים בו אתם רוכשים מסור מיד שניה, גם לכך יש פתרון פשוט : הוציאו מגוגל הוראות בטיחות למסור שרכשתם - קראו ופעלו על פיהם. 

כללי בטיחות ושימוש במסור 

כפי שצויין לעיל', לפני תחילת עבודה במסור יש לקרוא ולהבין את הוראות הבטיחות והוראות ההפעלה. והחשוב ביותר יש לפעול על פיהם.

מסור מכל סוג שהוא כלי עבודה מאד מסוכן לכן מקפידים שבעתיים : ללבוד בגד עבודה מתאים ולא שרוולים ארוכים לא מכופתרים סכנה, שמא הבגד יתפס בלהב המסור. יש לעבוד בשטח סטרילי במקום החיתוך. יש להתאים את להב  החיתוך לחומר המיועד. יש להרכיב משקפי מגן למניעת התזת שבבים לעין.יש ללבוש כפפות מתאימות לסוג העבודה והחומר עימו עובדים. יש להיות מרוכזים מאד בשעת הפעולה של השימוש במסור.