בניית פרגולה בשיטת " עשה זאת בעצמך "   

בניית פרגולה, נשמע כמשימה קשה במיוחד הדורשת יכולות מקצועיות, תכנון הנדסי מקדים,עיצוב, הבנה בסוגי עצים, ניסיון מקצועי בנגרות ובכלל כלי עבודה הכרחיים.

אנו ברזטולס רוצים לעודד אתכם ולבשר לכם שיש בידכם לבנות ממש פרגולה במו ידכם, עם קצת רצון טוב ובטחון ותגלו בעצמכם שיש בידכם לבנות פרגולה איכותית משלכם. – האם אכן פשוט!!?

אנו ברזטולס נקנה לכם את הכלים והיסודות הבסיסיים לבנית פרגולה בשיטה: " עשה זאת בעצמך ". נספק לך את הידע הבסיסי, את הייעוץ, ניתן לך מדריך למשתמש לבניית פרגולה  מעץ על פי המידות שאתה מתכנן לבנות את הפרגולה בגינה, בחצר ביתך..כמו כן, אנו נספק לך את העצים הנחוצים לבנית הפרגולה, נמליץ לך על פי מידע בסיסי שתיתן לנו, אנו נחתוך עבורך את העצי פרגולה במתחם המסחרי שלנו ללא עלות, אנו נספק לך את כל האביזרים הנחוצים לבניית הפרגולה באריזה מושלמת המכילה את כלל האביזרים הנחוצים בהתאם למידות שתספק לנו. תוכל בעצמך לחשב ולתכנן את הפרגולה בהתאם למודל הבניית פרגולה כמוצג להלן, רק תבצע פעולות חשבון פשוטות, אתה תקבל מאתנו את על הערכת בניה לפרגולה באופן מושלם ומקצועי ונוכל גם לשנע עבורך את עצי הפרגולה באזור הצפון : טבריה והסביבה כולל רמת הגולן וסובב כנרת ועד עפולה.

להלן השלבים הבסיסיים לבניית הפרגולה בשיטת " עשה זאת בעצמך ":

 1.   תכנון הפרגולה - שלב זה הוא השלב הבסיסי והכרחי לבניית פרגולה ,רק תכנון נכון יבטיח לנו בניית פרגולה שתשרת אותנו באופן הטוב ביותר לצרכינו. לאורך שנים. במסגרת תכנון הפרגולה, יש לקבוע את מיקום הפרגולה, הגודל הנחוץ של קורות העץ על פי מידה אורך לפי קביעת המיקום וניצולו האפקטיבי ביותר על פי הדרש לנו ורוחב הקורות : 10X10, 15X15, 20X20,20X30 ס"מ , סגנון ועיצוב הפרגולה, סוגי העץ המרכיבים אותה, סוג גג החיפוי: גג רעפים, גג סנטאפ, גג עצי בקבוק, או גג עצי ם בזוית הצללה, חשוב מאד לקבוע את כיווני מיקום הפרגולה
  בחירת המיקום המיועד לפרגולה הוא הנושא הראשון שיש לתת עליו את הדעת. לעיתים מדובר במיקום מתבקש, מעל מרפסת היוצאת כבמה אל החצר למשל, פעמים אחרות נוכל לבחור היכן למקם את הפרגולה, כמה גדולה תהיה, לאיזה כיוון תפנה, מה השיפוע הרצוי לגג הפרגולה, מה יהיה גובהה ועוד.
 2. רישוי לבניית פרגולה - פטור מהיתר בניה לפרגולה :תיקון 101 לחוק התכנון והבניה, הידוע בכינויו "חוק הפרגולות" או "רפורמת הפרגולות", מציע הרבה יותר סמכויות לועדות המקומיות והמרחביות, ובמקביל מאפשר לא מעט הקלות או פטור למי שרוצה להוסיף בחצר ביתו אלמנטים כגון מחסן, פרגולה, גדר, סככת כניסה, סככת חניה וכד'. הגדרת מצללה (פרגולה): מבנה מחומרים קלים, ללא קירות שתקרתו בנויה חלקית ומהווה משטח הצללה. הרווחים שבין החלקים האטומים בתקרה יחולקו באופן שווה ויהוו לפחות 40% מהתקרה = מצללה (כלומר- 60% פנויים מקורות -רואים שמיים). פטור מהיתר בניה לפרגולה ינתן בתנאים הבאים:א. שטחה של המצללה לא יהיה יותר מ- 50 מ"ר או עד 1/4 (הגדול מבינהם)משטח הקרקע/ הגג עליה היא בנויה.ב. המצללה תוקם רק על גבי הקרקע או על גג המבנה, אלא אם כן, נקבע אחרת בהיתר, בהנחיות המרחביות או בתכנית המתאר (ניתן לבדוק זאת בשעות קבלת קהל בוועדה המקומית לתכנון ובניה).ג. יש להודיע לרשות הרישוי על הקמת המצללה בתוך 45 ימים ממועד ביצוע העבודה. יש לצרף אל ההודעה אישור מהנדס קונסטרוקציה על עיגון המצללה ויציבותה.
 3. הכנת חומרים ואביזרים : הנחוצים, כולל כלי עבודה הכרחיים למשימה: טרם בניית הפרגולה עליך לוודא שיש ברשותך את החומרים וכלי העבודה החיניים לבניית הפרגולה: כלי עבודה: מברגה מקצועית, מטר, פלס מקצועי, מד זוית, פטישון, מקדחים, חומרים : תושבות,זויות חיזוק, ברגי ג'מבו, ברגי עץ, קורות הפרגולה,קורות חיזוק, רעפים, סנטאפ, עצי הצללה. קיבלתם אישור בנייה לפרגולה הגיע הזמן לרכוש את קורות העצים. אנו מאד ממליצים לכם לבוא ולבקר אצלנו יחיאל רז - עשה זות בעצמך, במרכז המסחרי שלנו לעצים ולכל המוצרים לבית ולעסקים. אצלנו תוכלו למצוא את כל סוגי העצים לבניית הפרגולה, את כלל החומרים הנילווים לבניית פרגולה במחירים הוגנים מאד. כן תקבלו שירות חנם לכל חיתוכי קורות העצי פרגולה, ייעוץ חינם לכל תהליך בניית הפרגולה בשיטה עשה זאת בעצמך. אצלנו תוכל למצוא את כל החומרים כפי, שמצויין לעיל' כולל כל כלי העבודה הנדרשים לבניית הפרגולה, כן תקבל מדריך שימושי לבניית הפרגולה בשיטת עשה זאת בעצמך.
 4.   בחירת סוג העץ וחיתוכו לפי מידות:  עצי פרגולה קיימים בשוק במגוון סוגים של סוגים ותוכלו למצוא אותם במחסני עצים גדולים המתמחים בתחום זה. ישנה חלוקה בסיסית של סוגי העץ פרגולה לבניה : קורות עץ ועץ גושני. ההבדלים העיקריים בינהם הינם בחתכי העץ, אורך הקורות והלוחות שעץ מסוג זה מגיע. העץ הגושני הינו בעל מראה מאסיבי, מראה גס, כבדים מאד, הינו יקר באופן משמעותי מקורות עץ אורן למשל. העץ הגושני מגיע במידות סטנדרטיות : 15X15 - 30X30  וגם במידות 20X30, או מידות לא סטנדרטיות גדולות יותר, בפרט הגושני העתיק.. עץ גושני הוא עץ מלא או מודבק - רב שכבתי מרובע או מעוגל, השימוש הנפוץ בעץ גושני הוא, בפרט לבניית פרגולות מעץ, או לעיצובי בתקרות מבנים, או משמש כקורות תמיכה בגגות. קורות העץ הפופולרים ביותר שליהם מראה מהוקצע, חלק ויפה, עמידים בתנאי אקלים שונה, עמידים בתנאי מזג אוויר של גשם ושמש, בתנאי שעברו תהליך של שימור והגנה מפגעי מזיקים ושינויי מזג אוויר - (אימפרגנציה ) הם עצי האורן הגושני רב שכבתי, מורכב בד"כ משני לוחות עץ המודבקים יחד, הוא חזק וזול מהגושני המלא, המגיע במידות שונות : 150X150, 200X200, 150X200, 250X200, 250X250, 300X300 ובאורך : 4,6,8,10,12 מטר, נוחות בעבודה: קל מאד לניסור.
  טוב לשימוש: לצימרים,  לפרגולות, דקים, גגות רעפים, גשרים, אולמות, חללי מבנים גדולים ועוד.. 
 5. סוגי עצים הקיימים בשוק וברשותנו אצל יחיאל רז עשה זאת בעצמך
  • עץ אורן לפרגולה בחתכים שונים מהוקצע ומחוטא.
  • פרגולות עץ גושני גרמני מסוג "אשוח" בגוון לבן צהבהב מהוקצע אפשרות למחוטא.
  • פרגולות עץ גושני מסוג דגלאס פייר" בגוון אדמדם, היתרון בעץ זה הוא מיעוט הסדקים,.
  • פרגולה מעץ רב שכבתי – קורות עץ תעשייתיות המורכבות משכבות עץ מודבקות. היתרון בעץ זה ניתן לייצר קורות במפתחים ארוכים לפי מידות וחתכים שונים.
  • פרגולות עץ עגול שימוש בעץ עגול לעמודים וקורות לקבלת מראה כפרי.
 6.    צביעת העץ. : רכשתם את עצי הפרגולה, חשוב ביותר לצבוע את קורות הפרגולה בצבע יסוד המשמר את העץ ומגן עליו מפני פגעי מזג אוויר. אפשרי גם לבצע זאת גם בסוף הבניה, אך לא מומלץ, פחות נוח והצביעה לא תהיה אחידה ומקצועית.  מוצר צבע ייחודי לצביעת פרגולות יכול לעזור לכם בצביעה המומלץ שלנו : מוצר הצבע Solid Wood Stain, מבית Flood, צבע זה מתאים לעץ חדש וכן לעץ ישן החשוף לתנאי מזג אוויר שונים. צבע זה יוצר שכבת פיניש אטומה שנדבקת בחוזקה למשטחי עץ עד רמות בלאי גבוהות, מסתיר חורים, או שברים בעץ ומבליט את הטקסטורה הטבעית שלו.
 7. אופן השימוש בצבע טרם הצביעה יש להכין את איזור הצביעה,ל כסות אותו שלא יגרם נזק ולכלוך מיותר. יש להכין את העץ היטב לנקותו מאבק, להכין את הצבע לעבודה על ידי עירבובו, הן בהתחלה והן מידי פעם תוך כדי עבודה לשמירה על מרקם צבע אחיד. מומלץ להניח את הקורות עץ על צמד " חמורים ".ניתן לבצע צביעה מהירה חלקה ומקצועית לכל קורות עצי הפרגולה, בעזרת רולר צביעה, מברשת מתאימה או מרסס צבע, במקרה וברצונכם לרסס את הצבע הקפידו להעביר מברשת, או רולר לאחר הריסוס. לאחר ביצוע שכבה ראשונה יש להמתין לייבוש מוחלט של הקורות עץ ולבצע שכבה שניה של הצבע, מומלץ לאחר 24 שעות.שתי שכבות יבטיחו מראה יפה של עצי הפרגולה  וישמרו את עצי הפרגולה לאורך זמן רב.    
 8.  תנאי מזג אוויר האידיאלי לביצוע הצביעה בצבע: צבעו ב – Solid Wood Stain, הינם בימים נעימים בטמפרטורה שבין 15-33 מעלות. מומלץ לא לתכנן צביעה של עצי הפרגולה אם צפויה לרדת גשם או מזג אוויר מלווה בטמפרטורות נמוכות. בסיום העבודה מומלץ להשרות ולנקות את המברשות ,רולרים במים עם סבון על מנת להבטיח שימוש חוזר בהם. 
 9.  קיבוע יסודות עצי הפרגולה:  נדרשות מספר פעולות הכנה.למשל, קודם כל יש למדוד האזור אשר בו תהיה הפרגולה ולחפור את היסודות המתאימים. לאחר מכן אנו נבנה את עמודי התווך
 10. קביעת סוג החיפוי : בהתאם לצורך שהגדרנו, למשל להצללה או למניעת חדירת גשמים כולל מרזבים.  לאחר שבניתם את הפרגולה קיימות מספר אלטרנטיבות של סוגי הצללה לפרגולה:גלילי במבוק, כפות תמרים טבעי, ענפי ערבה, לטות עצים בשיפוע, שיזף, סנטף. כל אחד לפי טעמו והתאמת עיצוב הפרגולה לסביבת הבית. המלצתינו להתקין לוחות "סנטף" על הקירוי למניעת גשם וסינון קרינת UV, ה"סנטף" שומר על הפרגולה לאורך שניםו אינו דורש מאיתנו תחזוקה כלל.