עצים לפיגומים

פיגום חוץ נועד לעטוף מבנים בבמות הליכה, הבנויות בקומות ומשמש לביצוע עבודות גמר במבנה חדש או לעבודות שיפוץ במבנה קיים. 
פיגום זה מורכב ממערכת עמודים ניצבים, זקיפים, הנקשרים ביניהם על ידי מסגרות אופקיות עליהם מונחים משטחי עץ, המשמשים להליכה, ובנוסף, מעקות המגנים מפני נפילת העובדים מהפיגום. גובה המפתח בין קומות הפיגום הינו 2 מטרים. למעבר בין קומות הפיגום השונות יש להציב סולמות אלכסוניים, המאפשרים מעבר בטוח ונוח.

 

 גם אם אינכם אנשי מקצוע מעולם הבנייה, כנראה שכל יום אתם רואים פיגומים לבניין. בכל בית שעובר שיפוצים חיצוניים של צבע, טיח, חיפויי אבן ועבודות נוספות, בבנייה חדשה ואפילו בגורדי שחקים, פיגומים לבניין הם חלק מהעבודה. פיגומים הם מבנים ארעיים עמידים ונפוצים המהווים משטח עבודה יציב למשתמשים בהם.

מטרת הפיגומים היא ליצור משטחי עבודה ומסלולי תנועה בכל מפלס שהם נדרשים.

הפיגומים הפשוטים עשויים מעץ בחתך 5X10 ס"מ עם חיזוקים אלכסוניים ועם משטחים מעץ בחתך 20X5 ס"מ או משטחים מלבידים. סוג זה של פיגום כמעט ואינו נמצא בשימוש, פרט לאתרי בנייה קטנים.

כדי להבטיח יציבות של הפיגום, יש להקימו בהתאם לדרישות ת"י 9311.

לשמירה על רוחק מרבי בין סמוכות של רצפת פיגום עשוי מעץ, בהתאם לעובי הלוח:

א) לוח בעובי 22 מ"מ - עד 1.0 מ'.

ב) לוח בעובי 33 מ"מ - 1.20-מ עד 1.80 מ'.

ג) לוח בעובי 44 מ"מ - 1.90-מ עד 2.00 מ'.

בשום מקרה לא יהיה הרוחק גדול מ 2.00- מ'.

מיטות פיגום

פיגומים לבניין כוללים מיטות פיגום. מיטות הפיגום הן משטחי העץ / מתכת המאוזנים שעליהם מתבצעת העבודה. לרוב, מיטות אלו עשויות מעץ מלא / לבוד או מתכת והן חייבות להיות עשויות לוחות יציבים ונקיים ממסמרים. מיטות פיגום כוללות מערכת המורכבת ממוטות ברזל, כך הן פותרות בעיות נגישות בכל המפלסים של מעטפת הבניין החיצונית. נוסף על כך, מיטות פיגום יוצרות מעבר בטיחותי ונוח לפועלים בזמן עבודתם.

התקן של פיגומים לבניין בכל הקשור למיטות פיגומים, קובע כי לוח עץ גושני חייב להיות בעובי של 2.5 סנטימטר, ועץ לבוד צריך להיות בעובי של 2.2 סנטימטר. רוחב הלוחות המרכיבים את הפיגום צריך לעמוד על 17 סנטימטר, אך הדבר גמיש כשניתן לחבר שני לוחות וזאת בתנאי שרוחב הלוחות לא יפחת מ- 10 סנטימטר.

 

סרטון הדגמה של בניית פיגום עץ